90 درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است

به گزارش وبلاگ درگهان، خبرنگاران/خراسان رضوی مسئول آتش نشانی کاشمر گفت: 90 درصد از حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است که اغلب نسبت به ایمنی کم دقتی کرده و باعث بروز حوادث می شوند.

90 درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است

امیر نژادرحیم یکشنبه، 20 مهر ماه، در نشست خبری که در محل آتش نشانی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به موقعیت منطقه به لحاظ اینکه چهار محور مواصلاتی از چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب شهر کاشمر عبور می کند، در این محورها خطرات و حوادث ترافیکی داریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل شهر کاشمر وجود چاه های مختلف و قنات ها در داخل و اطراف شهر است که حوادث مختلفی را طی این سال ها به دلیل این وجود همین پدیده ها شاهد بوده ایم و در برخی از شهرها آتش نشانانی داشته ایم که به دلیل عدم آموزش صحیح، جان خود را در هنگام امدادرسانی به افرادی که سقوط کرده بودند، در چاه و قنات از دست داده اند.

نژادرحیم شرح داد: یکی از مسائل آتش نشانی، آب رسانی به برخی فضاهایی بود که خودرو آتش نشانی به دلیل معبر باریک امکان ورود نداشت و سازه های مرتفع خودرو امکان ورود نداشت که با مشکل شیلنگ آب رسانی روبرو بودیم.

مسئول آتش نشانی کاشمر اظهار کرد: با توجه به مرتفع سازی در شهرها و استفاده از آسانسور در ساخت مسکن و ادارات، شاهد حوادثی در آسانسورها هستیم که در این زمینه نیز نیروها آموزش های لازم، برای نجات فرد گرفتار در آسانسور را فرا گرفتند و سعی داریم آموزش ها به صورت مداوم انجام گیرد تا با وقوع حوادث، در حین عملیات به مشکل برنخوریم.

رشد 30 درصدی تعداد عملیات ها

نژادرحیم در ادامه از رشد 30 درصدی تعداد عملیات دایره آتش نشانی شهرداری کاشمر طی 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون با توجه به تعداد جمعیت شهری که هر 50 هزار نفر یک ایستگاه لحاظ می شود؛ شهر کاشمر استانداردها را دارد و دارای دو ایستگاه است ولی با توجه به این که شهر گسترده و پراکنده شده و محیط پیرامونی داریم و روستاهای اطراف را هم پوشش می دهیم، پتانسیل احداث یک ایستگاه دیگر را داریم.

وی مطرح نمود: در نیمه نخست سال جاری 9244 تماس با سامانه 125 کاشمر به ثبت رسیده که منجر به 510 عملیات توسط ماموران آتش نشانی شده است، اکنون 25 نیروی آتش نشان در دو ایستگاه به مردم خدمت رسانی می کنند و تا آبان ماه 5 نفر دیگر به آتش نشانان اضافه می شود.

مسئول آتش نشانی کاشمر گفت: طی 6 ماه اخیر 340 عملیات مربوط به انواع حریق شامل فضای سبز، حریق خودرو، منزل، لاستیک، حریق خرمن و علوفه و عملیات امداد و نجات شامل تصادفات، مزاحمت حیوانات، سقوط در چاه، محبوس شدن در اتاق انجام شده است.

وی اظهار داشت: حوادث بیشتر فصلی است؛ به گونه ای که زمان برداشت محصولات کشاورزی از جمله گندم، در اراضی کشاورزی حوادث بسیاری داریم و در زمستان هم با توجه به اینکه وسایل گرمایشی با گاز شهری است. متاسفانه برخی از شهروندان استاندارها و اصول ایمنی را رعایت نمی کنند و شاهد حوادث تلخی هستیم.

نژادرحیم گفت: اگر چه آرزو می کنم حادثه ای اتفاق نیفتد و اگر اتفاقی افتاد حادثه جانی نباشد ولی متاسفانه گاهی شاهد حوادث جانی هستیم که اغلب در اثر سهل انگاری و رعایت حداقل استانداردها ایجاد شده است.

وی از شهروندان خواست با توجه به شروع فصل سرما و پیش رو بودن زمستان نسبت به استفاده از بست، شیلنگ و لوله استاندارد در بخاری ها، استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی استاندارد و ایجاد تهویه های درست و ایمن که باعث کاهش بروز حوادث می شود و همچنین تاثیرگذار در ایجاد حوادث است، دقت کافی داشته باشند.

50 درصد مزاحمت های تلفنی توسط بچه ها

مسئول آتش نشانی کاشمر مطرح کرد: طی 6 ماه اول سال جاری 7730 تماس بی مورد با آتش نشانی به عنوان مزاحمت ثبت شده که 50 درصد این تماس ها را بچه ها انجام داده اند.

وی مهم ترین مشکل آتش نشانی کاشمر علاوه بر مزاحمت های تلفنی، ایجاد مزاحمت شهروندان در هنگام انجام عملیات مطرح نمود و گفت: اغلب مردم به دلیل نا آگاهی در محل حادثه تجمع کرده و راستا خودروی آتش نشانی را سد می کنند؛ به طوری که با حضور مردم در محل حادثه، بخشی از نیرو و انرژی ماموران برای پراکنده کردن مردم و دور کردن آن ها از محل حادثه صرف می شود که از کیفیت عملیات می کاهد.

نژادرحیم با انتقاد از اداراتی که علی رغم دستور فرمانداری درخواستی، مبنی بر آموزش پرسنل و بازدید از ساختمان ادارات نداشته اند، گفت: تا کنون فقط حدود 10 اداره درخواست داشته اند که اقدام لازم انجام شده است.

وی همچنین از فعالیت حدود 30 آتش نشان داوطلب خانم و آقا در آتش نشانی کاشمر خبر داد و گفت: یکی از مسائلی که متاسفانه برای این آتش نشانان داوطلب داریم، موضوع بیمه آن ها در برابر حوادث است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "90 درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید