یلدا، شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان

به گزارش وبلاگ درگهان، در باور ایرانیان باستان شب یلدا نقطه شروع خلقت بوده و پس از یک شب طولانی و تاریک، نور بر ظلمت غلبه نموده، روشنایی پیروز و مهر زاده می گردد.

یلدا، شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان

به گزارش، ایرانیان از گذشته های دور به تفاوت زمانی این شب نسبت به شب های دیگر سال آگاهی داشتند و در اصل یلدا، میراث شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان است؛ زیرا نشان می دهد که نیاکان این سرزمین عالم پرور، از چند هزار سال پیش در دانش ستاره شناسی به توانایی سنجش دقیق طول شبانه روز رسیده بودند. بر اساس بعضی متون از حدود هشت هزار سال قبل تا به امروز این آیین در ایران رواج داشته است و حتی این گونه می توان گفت که بعضی از جشن های مسیحیان هم با این آیین ارتباط دارد.

یلدا و مناسبت های اینچنینی صرفا بهانه ای هستند برای یادآوری آیین های کهن ایران تا از این طریق ضمن یادآوری هم نشینی، هم دلی و شاد بودن به هر بهانه به ما تذکر داده شود که تنهایی امروز حتی در دنیا غرب دیگر الگوی رایجی نیست. فارسی زبانان از روزگار گذشته تا کنون در شب چله گرد هم می آمدند تا ضمن شب زنده داری در منزل یکی از بزرگان و اقوام و گفت وگوی صمیمانه، با کتاب خوانی از جمله شاهنامه خوانی و تفأل به دیوان حافظ، کوچکتر ها از تجارب بزرگتر ها بهره مند و با رسم و رسوب ملی ایران آشنا شوند.

در این شب بزرگتر ها داستان های تلخ و شیرین و تجارب خود را برای کوچکتر ها نقل می کردند، ولی امروزه حتی در دورهمی ها و مناسبت بزرگی، چون یلدا، وجود تلفن همراه، تلویزیون و شبکه های اجتماعی نه تنها این سنت دیرینه و فلسفه وجودی آن را ارتقا نداده بلکه در مواردی نیز آن را کم رنگ نموده اند. بهره بردن از مناسبت های این چنینی برای ایجاد ارتباط فرهنگی جوانان و نوجوانان با تمدن کهن این آب و خاک لازم است، اما روی آوری بی قاعده جوانان در قرن بیست و یکم به رسانه های گروهی از جمله اینترنت و تلویزیون متاسفانه عاملی شده که در چنین مناسبت هایی، چون یلدا که بهترین زمان برای آموختن رسوم گذشته و ارتباط با بزرگترهاست، فرصت چهره به چهره با بزرگ تر از دست برود.

مناسبت یلدا در سال 1387 شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید؛ امید است که این میراث نیاکان پاک این سرزمین کهن به همت مسئولان میراث فرهنگی کشور و دفتر یونسکو در ایران به ثبت دنیای نیز برسد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در تبادل نظر با خبرنگار ایرنا در رابطه با یلدا گفت: ساعت 16:54 دقیقه روز شنبه 30 آذر 98، خورشید در تهران غروب می نماید و با توجه به ساعت 7:10 صبح که لحظه طلوع خورشید در بامداد روز یکشنبه اول دی ماه است، طول این شب (آدینه شب 30 آذر) 14 ساعت و 16 دقیقه خواهد بود که در میان شب های سال، طولانی ترین شب محسوب می شود و از آن به نام یلدا و یا شب زایش خورشید یاد می شود. علاقه مندان دقت داشته باشند که این زمان برای تهران است و ساعت های طلوع و غروب در سایر شهر ها قدری با هم متفاوت است، اما در تمامی پهنه ایران، هموطنان در شب یلدا طولانی ترین شب را هم تجربه خواهند کرد.

مسعود عتیقی ادامه داد: اهل مطالعه خوب است توجه داشته باشند که اساس این شب در آسمان بالای سرمان است؛ به این صورت که محور فرضی گردش وضعی زمین به دور خود کج است؛ یعنی محور دوران زمین بر صفحه گردش زمین به دور خورشید عمود نیست بلکه به اندازه 23.5 درجه انحراف دارد و برای ساکنان روی زمین همین انحراف محوری، عامل پدید آمدن فصل هاست. از سوی دیگر زمین هم زمان با گردش به دور خودش به دور خورشید نیز می شود و برای ما که در زمین هستیم خورشید با وجود اینکه در مرکز منظومه خورشیدی ثابت است، اما به طور ظاهری در حرکت سالیانه در آسمان جابه جا می شود.

وی اضافه کرد: دلیل این امر این است که با گردش زمین به دور خورشید، گویا خورشید در زمینه صورت های فلکی آسمان بر خلاف جهت عقربه های ساعت جابه جا می شود. به جهت حرکت ظاهری خورشید در زمینه آسمان در مدت یک سال خورشیدی دایرة البروج گفته می شود و ناظر زمینی اینگونه تصور می نماید که خورشید روی دایرة البروج جهتی را از میان صورت های فلکی مختلف طی می نماید، اما در واقع حرکت خورشید در دایرة البروج ناشی از حرکت سالیانه زمین به دور خورشید است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، از آنجا که صفحه چرخش مدار زمین حول خورشید بر استوای زمین منطبق نیست و با آن زاویه حدود 23.5 درجه می سازد، استوای سماوی که کره آسمان را به دو نیم کره شمالی و جنوبی تقسیم می نماید و از امتداد استوای زمین در فضا به دست می آید با دایرة البروج در یک صفحه نیست و این دو صفحه با هم زاویه 23.5 درجه را می سازند؛ استوای آسمان و دایرة البروج دوازده گانه یکدیگر را در دو نقطه قطع می نمایند که به آن ها نقاط اعتدالین، اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی می گویند و در طرفین نقاط اعتدال که به نقاط گره نیز معروف است نقاط انقلابین قرار دارند که یکی انقلاب تابستانی و دیگری انقلاب زمستانی است.

عتیقی ادامه داد: در روز اول بهار که زمان اعتدال بهاری است خورشید دقیقا از شرق طلوع می نماید و هر چه به انتهای فصل بهار نزدیک می شویم فاصله خورشید از استوای آسمان بیشتر می شود و نه تنها طول روز (فاصله میان طلوع تا غروب خورشید) بیشتر می شود بلکه محل طلوع خورشید بر روی افق به سمت شمال شرق نیز تغییر می نماید. در ابتدای تابستان طولانی ترین روز پس از یک شب کوتاه را ساکنان نیم کره شمالی زمین تجربه می نمایند و خورشید به این نیم کره عمود می تابد که به آن انقلاب تابستانی گفته می شود این در حالی است که فصول در نیم کره شمالی و جنوبی زمین عکس یکدیگر رخ خواهد داد و برای ساکنان نیم کره جنوبی در این موقع از سال شروع فصل زمستان خواهد بود. با گذشت روز های تابستان بر طول شب اضافه و از طول روز کاسته می شود تا در اعتدال پاییزی طول روز و شب در سراسر کره زمین با هم برابر شود و باز هم خورشید دقیقا از نقطه شرق آسمان طلوع خواهد نمود.

وی گفت: با گذشت روز های پاییز به طول شب اضافه و از طول روز کاسته می شود ضمن آنکه رفته رفته محل طلوع خورشید به سمت افق جنوب شرق متمایل می شود و در شب یلدا، طولانی ترین شب سال و در روز اول زمستان کوتاه ترین روز را تجربه می کنیم که به این شرایط که در اصطلاح نجومی انقلاب زمستانی اطلاق می شود. بدیهی است به مرور در روز های زمستان از طول شب کاسته و به طول روز اضافه می شود تا در اول بهار مجددا طول روز و شب در تمام این کره خاکی با هم برابر شود که همان نوروز ایرانی است. بیان این نکته لازم است که شب های قبل و بعد از یلدا به میزان بسیار کمی نسبت به شب اول دی ماه کوتاه تر است و این تفاوت به میزان چند 10 ثانیه و کمتر از یک دقیقه است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، کمتر از دو هفته قبل از یلدا زودترین غروب خورشید رخ می دهد و دو هفته پس از اول دی ماه دیرترین طلوع خورشید را خواهیم داشت، اما این موضوع به این معنی نیست که شب یلدا طولانی ترین شب سال نباشد، زیرا برای محاسبه طول شب باید به هر دو مولفه زمان غروب و طلوع خورشید و اندازه گیری فاصله میان آن ها توجه شود و یا به عبارتی از کم کردن طول روز از 24 ساعت شبانه روز، طول شب به دست می آید. ساعت 7:49 دقیقه صبح روز یکشنبه اول دی ماه 98 لحظه رسیدن خورشید به نقطه انقلاب زمستانی است.

منبع:ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "یلدا، شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یلدا، شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید