کشف لایه هایی از دوران پیش از تاریخ در قصرشیرین

به گزارش وبلاگ درگهان، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از اتمام عملیات کاوش و برآورد در محوطه تاریخی خیابان ساحلی قصرشیرین اطلاع داد و گفت: بدنبال اجرای عملیات برآورد در این محوطه باستانی، به لایه هایی از دوران پیش از تاریخ تا عصر معاصر برخوردیم.

کشف لایه هایی از دوران پیش از تاریخ در قصرشیرین

ایسنا: کیومرث اعظمی، با اشاره به ماجرای کشف محوطه ای تاریخی در خیابان ساحلی شهر قصرشیرین، اظهار کرد: سال 1390 بدنبال پی کنی یک ساختمان مسکونی در خیابان ساحلی شهر قصرشیرین بقایایی از یک بنای تاریخی به همراه تعدادی مواد فرهنگی کشف شد.

وی توضیح داد: بعدها پس از انجام آنالیز ها معین شد که این بنا در یک محوطه عظیم تاریخی قرار گرفته که در طول چندین دهه تعداد زیادی واحد مسکونی روی این محوطه ساخته شده است.

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه در زلزله عظیم سال 1396 بخش های دیگری از این بنای تاریخی نمایان شد، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت این محوطه تاریخی طی سالهای گذشته پیگیریهایی برای اجرای برنامه کاوش و حدس به منظور معین قدمت و عرصه و حریم آن انجام گرفت.

وی توضیح داد: انتها زمستان سال گذشته اعتبار مورد احتیاج برای انجام یک مرحله کار کاوش و حدس در این محوطه باستانی اختصاص پیدا کرد و حدود یک ماه مانده به انتها سال این عملیات اجرایی شد.

اعظمی بااشاره به اتمام عملیات کاوش و حدس محوطه باستانی شهر قصرشیرین موسوم به خیابان ساحلی، خاطرنشان کرد: در این برنامه در 12 نقطه این محوطه حدس انجام گرفت و طی آنالیز های بعمل آمده معین شد لایه های از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی در محوطه خیابان ساحلی وجود دارد. همچنین تعدادی مواد فرهنگی، آجرفرش و دیوارهای سنگی نیز در این محوطه کشف شد.

وی با تاکید براینکه اجرای این عملیات بیشتر به منظور معین عرصه و حریم محوطه تاریخی اجرا شده، اظهار کرد: نتایج کاوش و حدس اجرا شده در محوطه تاریخی خیابان ساحلی بزودی منتشر می گردد و پس از آن می توانیم تصمیم درستی را در مورد چگونگی برخورد با آن بگیریم.

بیشتر بخوانید:

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه اظهار کرد: باتوجه به شرایط اقلیمی و وجود یک رودخانه مرزی در قصرشیرین وجود چنین محوطه های تاریخی در این شهرستان طبیعی به نظر می رسد، چرا که از دیرباز استقرار انسانی در حاشیه آب ها شکل گرفته است.

منبع: توریسم آنلاین

به "کشف لایه هایی از دوران پیش از تاریخ در قصرشیرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف لایه هایی از دوران پیش از تاریخ در قصرشیرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید