هر آنچه که برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیاز دارید

به گزارش وبلاگ درگهان، برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیازی به امکانات خاص و دانش و مهارت تخصصی وجود ندارد؛ بلکه تنها دسترسی به نوار VHS، کارت کپچر و VCR کفایت می کند.

هر آنچه که برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیاز دارید

به گزارش، اغلب افراد به دلایل گوناگون نوار های خود را به دیجیتال تبدیل می کنند. شاید عمده این دلایل حفظ ویدیو های قدیمی خانوادگی و یا عدم اشتیاق به مستر جدید فیلم های قدیمی مورد علاقه باشد. در هرحال اکنون نسل دیجیتال است و دیگر نوار های VHS به زوال رفته اند؛ بنابراین حالا بهترین زمان برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال است.

برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیازی به امکانات خاص و دانش و مهارت تخصصی وجود ندارد؛ بلکه تنها دسترسی به نوار VHS، کارت کپچر و VCR کفایت می کند. اگر به یک VCR دسترسی داشته باشید نهایت هزینه این پروژه 15 دلار خواهد بود.

بعضی از کمپانی ها و فروشگاه های خدمات کامپیوتری نیز می توانند این کار را برای شما انجام دهند. در صورتی که شما اعتماد کافی به آن ها دارید و فایل های تان چندان شخصی نیست، می توانید این کار را به آن ها محول کنید. البته ناگفته نماند که برآورد هزینه انجام این کار را نیز با توجه به تعداد نوار ها باید مدنظر قرار دهید.

آماده سازی VCR

برای تبدیل نوار ها به فایل دیجیتال، به یک دستگاه VCR سالم نیاز دارید. سخت ترین قسمت تبدیل نوار های VHS به دیجیتال پیدا کردن یک دستگاه سالم VCR است.

مطمئنا با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید فروشندگان شرکتی و شخصی دستگاه VCR را پیدا کنید.

پس از خرید دستگاه باید آن را با یک نواری که کمتر به آن اهمیت می دهید، تست نمایید حتی اگر دستگاه از پیش تست شده باشد. این قدم را پشت گوش نیاندازید، زیرا حادثه خبر نمی کند!

پس از اطمینان از سلامت دستگاه نوبت به تمیز کردن آن می رسد. گردوخاک موجود بر روی سرنوار ها می تواند منجر به خرابی تصویر شود. برای این کار یک تا دو مرتبه یک تمیزکننده سرنوار ارزان قیمت را اجرا کنید.

درنهایت اگر احتمالا دستگاه خریداری شده معیوب بود آن را مرجوع نمایید و زمان طلایی خود را صرف تعمیر بی فایده دستگاه نکنید.

پس از آماده سازی دستگاه VCR نوبت به نوار ها می رسد.

این احتمال وجود دارد که با نوار ها به مشکل بخورید. به هرحال حداقل قدمت این نوار ها به 20 سال می رسد. بیایید تعدادی از این مسائل را بررسی کنیم.

از پنجره شفاف نوار آن را بررسی کنید تا ببینید آیا قارچ یا کپکی در آن وجود دارد یا خیر. سپس برای بررسی بیشتر، بالای ویدیو کاست خود را باز کنید. ممکن است برای این کار لزوم به فشردن دکمه ای در کناره های کاست باشد. اگر نوار تاشده، گره خورده، کپک زده و یا شکسته شده بود باید برای درست کردن آن دست به کار شوید.

نوار تاشده: می توانید با چرخاندن یکی از حلقه ها با انگشت خود نوار را بچرخانید و میزان خسارت را ارزیابی کنید. اگر تنها بخش کوچکی تاشده بود آن را به آرامی به کمک یک پارچه میکروفایبر صاف کنید. متاسفانه اگر ناحیه بزرگتری آسیب دیده باشد کاری نمی توان انجام داد.

نوار گره خورده و شکسته: برای این کار باید نوار را با پیچ گوشتی باز کنید و به صورت دستی به تعمیر آن بپردازید. انجام این کار ساده، اما زمانبر است.

نوار کپک زده: کپک زدن نوار های VHS قدیمی اتفاق رایجی است. برای جلوگیری از آلوده شدن دستگاه، نوار های کپک زده را وارد دستگاه VCR نکنید. برای تمیز کردن می توانید از دستان شگفت انگیز خود کمک بگیرید. اگر هم قصد دارید پس از دیجیتال کردن فایل ها، نوار و دستگاه را دور بیاندازید، می توانید بیخیال تمیزکاری شوید!

حالا که دستگاه VCR و نوار های VHS را آماده کرده اید، زمان آماده سازی کامپیوتر و کارت کپچر با چند نرم افزار رسیده است.

کامپیوتر شما به روشی برای دریافت و دی کد کردن سیگنال های ویدیویی VHS نیاز دارد. برای این کار دو مرحله زیر را دنبال کنید:

یک کارت کپچر بخرید: این کارت سیگنال های صوتی و ویدیویی VHS را از طریق USB به کامپیوتر ارسال می کند. کارت کپچری که از s-Video پشتیبانی می کند بالاترین کیفیت انتقال را به شما ارایه می دهد (s-Video تصویر بهتری از RCA نمایش می دهد). از خرید VHS converter نیز صرف نظر کنید، زیرا آن ها همان کارت های کپچر، اما با قیمت بالاتر هستند.

دانلود نرم افزار های ضبط: هنگامی که فیلم VCR به کامپیوتر شما وارد می شود باید توسط نرم افزار در زمان واقعی ضبط شود. معمولا همراه کارت های کپچر یک سی دی نرم افزاری و یا لینک دانلود ارایه می شود؛ در صورتی که کارت شما فاقد این لینک بود، می توانید از OBS Studio استفاده کنید.

حال که همه چیز آماده است می توانیم آغاز به تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نماییم.

از آن جا که این فرایند در زمان واقعی انجام می شود، بنابراین ممکن است زمانبر باشد. اگر در حال حاضر زمان زیادی ندارید، ممکن است بخواهید در آینده نزدیک روزی را در نظر بگیرید تا همه نوار های خود را به فایل های دیجیتال تبدیل کنید.

تبدیل نوار ها

برای آغاز ضبط نوار های VHS، کارت کپچر را به دستگاه VCR و کامپیوتر خود متصل کنید. نرم افزار ضبط را اجرا نمایید تا فرایند تبدیل دیجیتالی آغاز شود.

نرم افزار کارت کپچر شما باید شامل دستورالعمل های مورد نیاز باشد؛ در غیر این صورت مراحل زیر را دنبال کنید:

open a new project: نرم افزار را بگردید تا گزینه open a new project file را ببینید.

canvas size را تعیین کنید: هیچ لزومی ندارد که ویدیو های خود را با رزولوشن بلوری ضبط کنید. اندازه تصویر را بر روی 320 در 240 تنظیم کنید تا تصویر بهتری بگیرید.

Interlacing را روشن کنید: در نرم افزار به دنبال گزینه Interlacing بگردید و سپس آن را روشن کنید (این گزینه نحوه نمایش نوار ها در تلویزیون را تعیین می کند). در بیشتر موارد این گزینه هنگام آغاز پروژه جدید در دسترس است.

نرخ رفرش را تعیین کنید: NTSC و PAL دو استاندارد تلویزیونی متفاوت هستند که نرخ رفرش نوار شما را تعیین می کنند. اگر شما نرخ رفرش را به اشتباه انتخاب کنید، تصویر افتضاح به نظر خواهد رسید. در آمریکا شمالی (NTSC) این نرخ را 60 هرتز و خارج از آن (PAL) نرخ را 50 هرتز تعیین کنید.

دستورالعمل های ضبط را دنبال کنید: پس از تنظیم فایل از راهنمای دستورالعمل ها پیروی کنید. به خاطر داشته باشید که نوار ها در زمان حقیقی ضبط می شوند، بنابراین عجله را کنار بگذارید.

تبدیل نوار های VHS به دیجیتال به همین سادگی قابل انجام است. اگر هنگام کار با کارت کپچر به مشکل برخوردید به دفترچه راهنما مراجعه نمایید و یا به کارخانه سازنده ایمیل بزنید.

برای به حداقل رساندن ریسک از دست دادن داده ها، فایل های دیجیتالی را روی هارددیسک رایانه خود باقی نگذارید.

در عوض، از فیلم های تازه دیجیتالی شده خود بر روی یک هارد اکسترنال پشتیبان تهیه کرده و سپس آن ها را در یک مکان ذخیره سازی ابری مانند گوگل درایو، iCloud، Dropbox یا Amazon Drive بارگذاری کنید.

اگر می خواهید نوار های VHS خود را نگه دارید، حتما آن ها را در محیطی خنک و خشک نگهداری کنید. همچنین می توانید آن ها را در قاب های پلاستیکی یا یک کیسه نگه داری نوار بگذارید. با این کار می توان از آن ها در برابر ایجاد کپک، جمع شدن گردوغبار و یا نفوذ آب جلوگیری کرد.

درنهایت اگر فیلم های شما شامل پخش تلویزیونی یا تبلیغات هستند، آن ها را در آرشیو اینترنت آپلود نمایید. از آن جا که بیشتر تاریخ تلویزیون گم شده است، هرگونه مشارکت در این آرشیو بی نهایت ارزشمند است.

منبع: آی تی رسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "هر آنچه که برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیاز دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که برای تبدیل نوار های VHS به دیجیتال نیاز دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید