نگاهی به نرخ تورم در سوئد و فنلاند

به گزارش وبلاگ درگهان، همزمان با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و برخلاف رویه تورمی بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا خاتمه ماه ژوییه با 0.2 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 0.5 درصد رسیده است.

نگاهی به نرخ تورم در سوئد و فنلاند

به گزارش وبلاگ درگهان به نقل از تریدینگ اکونومیکس، این نرخ تورم که پایین ترین نرخ تورمی سوئد در طول شش ماه اخیر محسوب می شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به منفی 4.2 درصد کاهش یافته است. تورم بخش فرهنگ و آموزش نیز به منفی 2 درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل به 1.9 درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به 1.6 درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با 0.1 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.2 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی 1980 تا 2019 معادل 3.47درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1.6 درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی فنلاند نسبت به ماه قبل خود 0.5 درصد بیشتر شده است؛ به گونه ای که نرخ تورم این کشور در 12 ماه منتهی به ژوییه به 0.6 درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در فنلاند از ماه مارس محسوب می شود.

در این بین، بیشترین نقش کاهشی تورم مربوط به بخش حمل و نقل بوده است که تورم آن منفی 2.6 درصد اندازه گیری است. تورم در بخش آب و برق 0.1 درصد اندازه گیری شده و تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز 2.9 درصد بیشتر شده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فنلاند 0.4 درصد اندازه گیری شده که 0.2 درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده در ماه قبل محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نگاهی به نرخ تورم در سوئد و فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نرخ تورم در سوئد و فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید