نادیا اسیر سلول انفرادی!

به گزارش وبلاگ درگهان، هر روز که می گذرد بر وخامت حال نادیا که اسیر سلول انفرادی تنگ و باریک شده، افزوده می گردد بدون آنکه کسی را ککی بگزد و چاره ای اندیشه کند از برای نجات جانش!

نادیا اسیر سلول انفرادی!

به گزارش وبلاگ درگهان، محمد بلوچ زهی در ادامه یادداشت خود در روزنامه اعتماد نوشت: نادیا 10 سال است که در تک سلول انفرادی گرفتار شده و زیست طبیعی از او سلب و نیز به رغم اینکه مریض احوال است و دوستداران و علاقه مندانش نگران، متاسفانه نه به امکانات بهداشتی و درمانی و پزشکی دسترسی ای هست و نه آنکه صدایش به جایی می رسد و دستش بند تا از حق معالجه و حقوق طبیعی و قانونی اش مستمر باشد و بهره مند. چند روزی است که بعضی از فعالان و اهل دغدغه با اطلاع و کسب آگاهی از اوضاع و احوال بغرنج و نابسامان نادیا خواهان این شده اند که هر چه سریع تر نسبت به شرایط سلامت جسمانی و نادیده دریافت رنج های بی خاتمه این بی پناه صغیر، اقدامی عاجل گردد تا بیش از آنکه فضای تنگ و غیراستاندارد سلول انفرادی بر وخامت حال و ضعف جسمانی ناپایدارش تاثیر سوء نگذاشته. حکایت تلخ و ناگوار نادیا گرچه در عصر حاکمیت قانون و خودآگاهی شهروندان و روشنگری آحاد مردم بعید به نظر می رسد که در جایی دگر اینچنین غمبار مجال رخ نمایاندن و به وقوع پیوستن یابد اما اگر به فرض مثال در هر کجای دیگر از این پهنه گیتی چنین اسفناک و با اعمال شاقه زیستن همراه بود قدر مسلم با بی تفاوتی شهروندانش اینگونه روبرو نمی شد و سکوت و سکون و انفعال! با کمال تاسف هنوز در گوشه و کنار کشور ما به ویژه در مناطقی توسعه نیافته که به حقوق جانداران و موجودات غیرخویش پایبندی نیست و کمترین توجه، دیده می گردد که تمامیت خواهی آدمیان هر روز به انحای مختلف رخ می دهد و مجال وقوع پیدا می نماید.

امیدوارم هر چه سریع تر نهادهای متولی و مراجع نظارتی با ورود به شیوه نگهداری نادیا و شرایط نامطلوب فضای غیراستاندارد آن نسبت به بهبود شرایط زیستش اقدام جدی نمایند. حال شاید پرسش پیش آید که نادیا کیست؟! بی مقدمه باید نوشت یک ماده خرس سیاه بلوچی از گونه های کمیاب و در خطر انقراض جانوری است و نیز در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار گرفته است و می دانیم این خود به معنای در آستانه انقراض قرار دریافت جدی این گونه ارزشمند و نادر حیوانی و حایز اهمیت بودن آن است.

امروزه اگر شاهد به صدا درآمدن زنگ خطر انقراض گونه های ارزشمند جانوری چون خرس سیاه بلوچی یا به عبارت محلی مم هستیم باید ریشه این خطر را در رفتارهای مستبدانه و خودخواهانه ما آدمیان جست چراکه شاید در گذشته چندان آگاهی از حقوق حیوانات نبوده اما اکنون در عصر اندیشه و آگاهی دیگر پذیرفتنی نیست که انسان به خاطر تفریح یا تامین نیازها و منافع خود بی رحمانه پشت پا بزند و نادیده انگارد حقوق حیوانی را.

نادیا ماده خرس سیاه بلوچی سال ها پیش توسط اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از اسارت شکارچیان درآمد و با کمال تاسف به اسارتی دگر دچار شد! چند سال پیش با تصمیم مقامات و مسوولان حفاظت محیط زیست این خرس نجات یافته از چنگال شکارچیان برای تیمار و نگهداری بهتر به باغ وحش چاه نیمه زابل سپرده شد اما پس از آن چگونگی شرایط نگهداری و شرایط جسمانی و سلامتی این توله خرس زیبا مورد غفلت واقع شد و فراموشی.

مطابق استانداردها و دستورالعمل های موجود تدوین شده توسط سازمان حفاظت و محیط زیست حداقل فضای نگهداری از خرس محیطی300 متر مربعی برآورد شده که نه تنها نادیا از این امکان محروم است بلکه در یک محفظه تنگ و غیراستاندارد و به صورت انفرادی نگهداری می گردد و هنوز در مورد نحوه رسیدگی و تامین نیازهای اساسی این جانور در خطر انقراض، ابهامات و نگرانی هایی جدی وجود دارد.

چند سال پیش نیز در همین باغ وحش چاه نیمه زهک یک ماده شیر که دچار عفونت شدید چشمی شده بود به دلیل فقدان امکانات کافی، چشم آن تخلیه شد. گرچه خرس سیاه بلوچی در مناطقی چون سیستان و بلوچستان به دلیل باورهای بومی و محلی کمتر مورد آسیب مستقیم قرار می گیرد اما طی سال های گذشته، تلفاتی از این حیوان بر اثر برخورد با وسایل نقلیه با توجه به عبور جاده ها از قلمرو مم گزارش شده است.

خشکسالی، نبود تغذیه کافی در نزدیکی قلمرو مم و از بین رفتن منبع غذایی این حیوان به دلیل شرایط جوی و نیز هجوم به روستاها و باغات و محصولات کشاورزی از جمله مخاطراتی بوده که این حیوان ارزشمند را طی سال های اخیر با تهدید جدی روبرو نموده است.

اما باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که طی سال های گذشته هر چند اندک با ارتقای سطح آگاهی مردم بومی نسبت به اهمیت خرس سیاه بلوچی اکنون نسبت به گذشته تا حدودی فضای ایجاد شده به نفع مم بلوچستان بیش از هر زمان دیگر بوده و همین حساسیت به خودی خود، کار را برای صیانت این حیوان سهل تر خواهد نمود فقط بانیان امر لطف نموده نادیا و نادیاهای دیگر را که نجات شان از توان مردم عادی خارج است با پیگیری از خطر مرگ و اسارت در سلول های تنگ انفرادی نجات دهند تا بیش از این شاهد کاهش جمعیت انگشت شمار خرس سیاه بلوچی در یکی از مهم ترین زیستگاه هایش در سطح کشور نباشیم. تا بعد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نادیا اسیر سلول انفرادی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نادیا اسیر سلول انفرادی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید