صادرکنندگان نفت ارزان تر حساب می کنند

به گزارش وبلاگ درگهان، در پی شیوع ویروس کرونا که تقاضا برای نفت را محدود کرده و نرخ فعالیت پالایشگاه های آسیایی را کاهش داده است، رقابت داغی میان صادرکنندگان برای داشتن سهمی از این بازار مهم شکل گرفته است.

صادرکنندگان نفت ارزان تر حساب می کنند

به گزارش وبلاگ درگهان، صادرکنندگان نفت خام اکنون قیمت برخی از گریدهای نفتی را کاهش داده اند و آن طور که مدیران بازرگانی و مقامات پالایشگاهی به اس اند پی گلوبال پلاتس اظهار کرده اند، اختلاف قیمت در برخی از موارد به چندین دلار در هر بشکه برای بارگیری نفت در آوریل در مقایسه با برنامه بارگیری مارس می رسد.

هزاران پرواز از مبدا و به مقصد چین لغو شده و سفر در برخی از مناطق این کشور هم محدود شده است. در نتیجه این محدودیتها و تولید صنعتی کمتر، تقاضا برای سوخت از سوی این کشور فرایند کاهشی پیدا کرده است. با ضعیف شدن تقاضای چین برای سوخت، پالایشگاه ها به فکر چاره افتاده و ناچار شده اند نرخ پالایش نفت خام را کاهش دهند.

شرکت سینوپک که بزرگترین پالایشگر آسیایی است، نرخ تولیدش در ماه میلادی جاری را 600 هزار بشکه در روز کاهش داد که معادل 12 درصد کاهش میانگین تولید پنج میلیون بشکه در روز این شرکت در سال 2019 است.

پتروچاینا که دومین پالایشگر بزرگ چین است، نرخ فعالیت پالایشگاهی را 320 هزار بشکه در روز کاهش داده است و از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت درباره امکان به تاخیر افتادن بارگیری برخی از محموله های نفتی یا کاهش حجم خرید جویا شده است. حجم کاهش فعالیت پتروچاینا معادل 10 درصد از 3.32 میلیون بشکه در روز تولید سوخت توسط این شرکت است.

پالایشگاه های مستقل در چین هم نرخ پالایش نفت را کاهش داده اند و بسیاری از آنها در کمتر از نصف ظرفیتشان فعالیت می کنند. این پالایشگاه ها در وضعیتی قرار گرفته اند که برخلاف پالایشگاه های دولتی قادر به صادرات سوخت نیستند. گفته می شود این پالایشگاه ها ظرفیت پالایش خود را مجموعا 795 هزار بشکه در روز کاهش دادند.

شرکت HIS Markit پیش بینی کرده که نرخ فعالیت پالایشگاهی چین در فوریه 1.7 میلیون بشکه در روز افت خواهد کرد در حالی که پیش از این افزایش ظرفیت پالایش به میزان 760 هزار بشکه در روز پیش بینی شده بود.

اما این مشکل محدود به چین نبوده و پالایشگاه های ژاپنی هم نرخ فعالیتشان را بین سه تا چهار درصد نسبت به آخرین هفته ژانویه کاهش داده اند.

این پالایشگاه ها فعالیتشان را محدود کرده و طبیعتا نیازشان به خرید نفت خام کاهش پیدا کرده است و صادرکنندگانی مانند برزیل، روسیه و آنگولا ناچار هستند در فرایند عرضه تغییراتی دهند زیرا پالایشگاه های آسیایی نفت کمتری خریداری می کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نفت لولای برزیل اکنون سه دلار گران تر از نفت معامله برای تحویل در آوریل معامله می شود در حالی که هفته گذشته چهار دلار گران تر بود و معاملاتش برای تحویل در مارس هشت دلار و 50 سنت در هر بشکه گران تر بود.

طبق اعلام کمیسیون ملی بهداشت چین، شمار تلفات شیوع ویروس کرونا در چین تا روز یکشنبه به 1770 نفر رسید که 105 نفر بالاتر از روز پیش از آن بود و بیش از ده ها هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صادرکنندگان نفت ارزان تر حساب می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرکنندگان نفت ارزان تر حساب می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید