ساخت ابزار نانوهیبریدی برای دارو رسانی به بدن

به گزارش وبلاگ درگهان، پژوهشگران آمریکایی، ابزار جدیدی برای دارو رسانی به بدن ابداع نموده اند که از مواد قابل بازیافت ساخته شده و با محیط زیست سازگار است.

ساخت ابزار نانوهیبریدی برای دارو رسانی به بدن

پژوهشگران دانشگاه تگزاس در ال پاسو (UTEP)، یک ابزار نانوهیبریدی ابداع نموده اند که می توان از آن برای رساندن دارو به بدن انسان استفاده کرد.

داروهایی که نتیجه امیدوارکننده ای نسبت به یک بیماری خاص نشان می دهند، معمولا برای سلول های دیگر، سمی و خطرناک هستند. یکی از این داروها، الاجیک اسید (Ellagic acid) است که ظرفیت بالایی برای کاهش امکان ابتلا به بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر دارد.

برای این که الاجیک اسید به طور خاص برای مقابله با اختلالات عصبی به کار برود، باید ویژگی سمیت سلولی آن کاهش یابد و از قابلیت آنتی اکسیدانی آن بهره برداری گردد. پژوهشگران برای رفع کردن این مشکل، یک ابزار نانوهیبریدی ابداع کردند.

دکتر رابرت کیرکن (Robert Kirken)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پلتفرم جدید می تواند به مولکول ها یاری کند تا دارو را به مقصد مورد نظر برسانند و محل خاصی از تومور را هدف قرار دهند. این ابزار، اثرات کارآمد دارو را افزایش و عوارض جانبی آن را کاهش می دهد.

پژوهشگران دریافتند که قرار دادن الاجیک اسید در بیوپلیمری موسوم به کیتوسان (chitosan)، سمیت سلولی آن را کاهش و ویژگی آنتی اکسیدانی آن را افزایش می دهد.

دکتر ماهش نارایان (Mahesh Narayan)، سرپرست این پژوهش گفت: در این پروژه، ابزار جدیدی برای دارورسانی ارائه شده است که از مواد قابل بازیافت ساخته شده و می تواند با محیط زیست سازگار باشد. ویژگی دیگر ابزار ما این است که می تواند دارو را به واسطه دو مکانیسم انتشار سریع و آهسته به بدن برساند.

این پژوهش، در مجله ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ساخت ابزار نانوهیبریدی برای دارو رسانی به بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ابزار نانوهیبریدی برای دارو رسانی به بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید