رهبر ممنوع الخروج مخالفان ونزوئلا به سفارت شیلی پناهنده شد

یکی از چهره های سرشناس مخالفان دولت ونزوئلا که اخیرا به حکم دادگاه عالی این کشور ممنوع الخروج شد اقدام به پناهنده شدن به سفارت شیلی در پایتخت ونزوئلا کرد.

رهبر ممنوع الخروج مخالفان ونزوئلا به سفارت شیلی پناهنده شد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه شیلی در بیانیه ای خاطرنشان کرد: با توجه به سنت انسان دوستی شیلی این کشور از فردی گوارا، رهبر سرشناس مخالفان دولت ونزوئلا به عنوان یک مهمان استقبال می نماید.

گوارا اواخر روز شنبه به همراه نامزدش وارد اقامتگاه سفیر شیلی در شهر کاراکاس شد و با این اقدام ابهاماتی که درخصوص پنهان شدن او پیش آمده بود، انتها داد.

پیش از این خودروهای متعلق به نیروی امنیت و اطلاعات سبین ونزوئلا اقدام به محاصره اقامتگاه او نموده بودند.

روز آدینه دادگاه عالی ونزوئلا که هوادار دولت این کشور است خاطرنشان کرد که فردی گوارا را ممنوع الخروج نموده و از مجمع موسسان قانون اساسی ونزوئلا که از سوی دولت به موازات مجلس ایجاد شده خواست مصونیت قضائیی گوارا را لغو کند.

دادگاه خاطرنشان کرد که گوارا متهم به تحریک به ناآرامی و دیگر جرائم در جریان اعتراضات ضد دولتی چند ماه پیش این کشور است.

با این حال طبق قانون ونزوئلا مجلس این کشور مصون به مجمع ملی است که مسئولیت لغو مصونیت قضائی یک قانونگذار را به عهده دارد.

این مجلس در حال حاضر تحت کنترل مخالفان دولت است و به همین دلیل دادگاه پرونده مذکور را به مجمع موسسان ارجاع داد.

گوارا که معاون رئیس کنگره ونزوئلا است یکی از رهبران اعتراضات مخالفان دولت ونزوئلا به شمار می آید.

این در حالی است که چند کشور شامل مکزیک، برزیل و کانادا با صدور بیانیه ای تاکید کردند اقدام دادگاه عالی ونزوئلا علیه گووارا یک ضربه جدید به حاکمیت قانون و اصل تفکیک قوا در ونزوئلا محسوب می گردد.

اوایل امسال میلادی مناقشه مشابه دیگری به وجود آمد که در جریان آن پنج قاضی که از سوی مجمع ملی برای جانشینی وفاداران به دولت در دادگاه عالی منصوب شده بودند به اقامتگاه پدرو رامیرز، سفیر شیلی پناهنده شدند.

منبع: انتخاب

به "رهبر ممنوع الخروج مخالفان ونزوئلا به سفارت شیلی پناهنده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبر ممنوع الخروج مخالفان ونزوئلا به سفارت شیلی پناهنده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید