درمان خانگی آب مروارید چشم (درمان آب مروارید با طب سنتی)

به گزارش وبلاگ درگهان، درمان خانگی آب مروارید در طب سنتی شامل شستشوی چشم با عرق رازیانه، انجام حجامت، استفاده از قطره آبلیمو و عسل و مصرف شیره جوانه گندم است.

درمان خانگی آب مروارید چشم (درمان آب مروارید با طب سنتی)

آب مروارید چیست؟

عدسی چشمها بسیار شفاف و انعطاف پذیر میباشند و بافتی بلورین دارند. کدر شدن تدریجی عدسی چشمها همراه با از دست دادن شفافیت و کاهش تدریجی بینایی را آب مروارید در حال وقوع یا تشکیل آب مروارید مینامند که به آن بیماری کاتاراکت نیز گفته میگردد. در بیشتر اوقات آب مروارید به کندی پیشرفت میکند و در مراحل اولیه این بیماری، به دید فرد بیمار آسیبی وارد نمیکند، لیکن با گذشت زمان ممکن است دید فرد را مختل نماید. کسانیکه دارای آب مروارید هستند، بینایی آنها مثل دیدن از پشت شیشه پر از یخ یا در هوای مه آلود و ابری میباشد و در اغلب موارد منجر به تاری دید می گردد. دید تار ممکن است موجب اشکال در مطالعه یا رانندگی یا کارهای روزمره گردد و یا باعث گردد که دید شما مانند قبل شفاف و روشن نباشد. برای آشنایی بیشتر با علائم این بیماری، افراد در معرض خطر و راههای درمان خانگی آب مروارید با کمک طب سنتی در ادامه با ما همراه باشید.

علائم بیماری آب مروارید چشم

 • تاری و کاهش دید
 • دیدن هاله نور در اطراف چراغها
 • کاهش قدرت بینایی در تاریکی و هنگام شب به ویژه رانندگیهای شبانه
 • حساسیت به نور و خیره شدن چشم در نور زیاد
 • نیاز به نور بیشتر برای مطالعه یا انجام سایر امور دقیق
 • نیاز به تعویض مکرر شماره تجویز شده برای عینک
 • کدر شدن و به رنگ سفید شیری در آمدن مردمکها
 • دوبینی اجسام

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستند؟

به طور کلی آب مروارید یکی از بیماریهای چشمی بوده که ایجاد آن با افزایش و کهولت سن ارتباط مستقیم دارد و در بیشتر افراد، آب مرواریدی که به مرورزمان ایجاد می گردد، نتیجه طبیعی فرایند پیری است. افراد در معرض خطر این بیماری عبارتند از:

 1. افراد کهنسال: حدود نیمی از افراد بالای سن 65 سال درجاتی از آب مروارید دارند.
 2. افراد دارای سابقه ژنتیک: برخی از نوزادن با این بیماری متولد میشوند.
 3. افراد مبتلا به برخی اختلالات متابولیک: برخی افراد دارای ناهنجاریهای متابولیکی، در سن جوانی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، این اختلالات شامل دیابت یا اختلالات مربوط به سوخت و ساز گلوکز است.

درمان خانگی آب مروارید چشم

یکی از راهکارهای درمان خانگی آب مروارید و به تبع پیشگیری از بروز آن، داشتن یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین B و به ویژه ریبوفلاوین است که در شیر یافت میگردد و نیز ویتامین A موجود در سبزیجات دارای برگ سبز و غیره. همچنین غلات کامل و عصاره مخمر که به این رژیم غذایی افزوده شوند، بسیار مفید هستند و شروع آب مروارید را به تاخیر میاندازند.

استفاده از شیره تازه جوانه گندم که روزانه خورده گردد و نیز روزی یک مرتبه از آن به عنوان قطره چشمی استفاده گردد، نیز از دیگر شیوههای درمان خانگی آب مروارید چشم است. این شیره باید پس از عصارهگیری بی درنگ مصرف شده و بایستی برای مصرف آن حدود یک سوم فنجان از آن به آرامی مزه مزه گردد به طوریکه با بزاق دهان مخلوط گردد. همچنین چنانچه آن را بدمزه یافتید، میتوانید با آب انگور تازه و یا کمی عسل طعم آن را خوشمزه نمایید. شیره جوانه گندم خاصیت درمانی بسکمک داشته، از غشای سلولی محافظت میکند و شفافیت آن را پایدار مینماید.

درمان خانگی آب مروارید با کمک طب سنتی

 • یکی از راههای درمان این بیماری با کمک طب سنتی شستشوی چشم با عرق رازیانه است. برای رسیدن به بهبودی لازم است این کار به مدت 40 شب انجام گردد.
 • ریختن شبی یک قطره آبلیوی تازه داخل چشم نیز از دیگر راه های درمان خانگی آب مروارید است. به این منظور نیز بایستی این عمل به مدت 40 شب ادامه یابد و سپس به مدت 40 شب دیگر یک قطره عسل داخل چشم چکانده گردد.
 • انجام حجامت نیز از دیگر راهکارهای درمان آب مروارید در طب سنتی است. جهت انجام حجامت به منظور بهبودی آب مروارید همانند درمان خانگی آب سیاه چشم، لازم است حجامت در ناحیه ماستوئید یا همان پشت گوش توسط افراد متخصص صورت گیرد و دو هفته بعد حجامت ناحیه گیجگاهی انجام گردد.

درمان آب مروارید در پزشکی

امروزه ثابت شده، جراحی مؤثرترین درمان برای بیماری آب مروارید است. بیش از 95 درصد از بیمارانی که تحت جراحی آب مروارید قرار می گیرند، در نهایت دید بهتری از قبل از عمل خواهند داشت. جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گردد و کل مدت زمان جراحی کمتر از نیم ساعت طول می کشد.

منبع: ستاره

به "درمان خانگی آب مروارید چشم (درمان آب مروارید با طب سنتی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی آب مروارید چشم (درمان آب مروارید با طب سنتی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید