درخواست محسن هاشمی از وزارت خارجه ، استفاده از دیپلماسی شهری برای مقابله با تحریم ها

به گزارش وبلاگ درگهان، رئیس شورای شهر تهران از وزارت امور خارجه خواست از دیپلماسی شهری برای دریافت حق ایران در برابر تحریم های ظالمانه استفاده کند.

درخواست محسن هاشمی از وزارت خارجه ، استفاده از دیپلماسی شهری برای مقابله با تحریم ها

به گزارش وبلاگ درگهان به نقل از شهرنوشت، محسن هاشمی در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در برج میلاد، گفت: دیپلماسی شهری یکی از شیوه های دیپلماسی عمومی است و اصولا سیاست خارجی ما از دو طریق مسائل را دنبال می کند؛ یکی دیپلماسی کلاسیک یعنی همان کاری که مذاکرات از طریق دیپلمات ها صورت می گیرد و وزارت امور خارجه در آن تبحر دارد و دوم دیپلماسی عمومی که متعلق به منافع عمومی مردم کشورهاست.

وی اضافه کرد: در ابعاد مختلف دیپلماسی عمومی می توان دیپلماسی رسانه ای، مدنی و شهری را از متعارف ترین موارد مطرح نمود. دیپلماسی رسانه ای همان استفاده از افکار عمومی و استفاده از رسانه های داخلی و خارجی است که تاثیر زیادی در جوامع مختلف دارند. به خصوص امروز که با ورود پرقدرت فضای مجازی، تاثیر دیپلماسی رسانه ای خیلی پرقدرت تر شده است. دیلپماسی مدنی همان سمن ها هستند که با تهییج افکار عمومی می توانند از جامعه مدنی استفاده پرقدرتی کنند. اما سومین شیوه که امروز مورد بحث ماست، دیپلماسی شهری است.

رییس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: دولت ها معمولا سیاست های ویژه ای دنبال می کنند که در تطابق با دیپلماسی یا اهدافی نیست که مدیران شهرها دنبال می کنند. ممکن است اختلاف هایی در ایده و روش با دولت های محلی و مرکزی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در لندن شهردار مسلمان این شهر نظراتش کاملا با دولت متبوع و حزب حاکم متفاوت است و اثربخشی خود را هم دارد.

هاشمی ادامه داد: ما که امروز از نظر جهانی مورد بی رحمانه ترین تحریم های غیرقانونی هستیم، می توانیم از دیپلماسی شهری برای احقاق حق خود، استفاده کنیم و صدای مان را به جهان برسانیم اما وزارت امور خارجه از این امر تاکنون استفاده نکرده است. ما در جلسات هم اندیشی با وزارت امور خارجه این مساله را مطرح نمودیم و خواستیم که وزارت خارجه پیام هایی را از شوراهای شهر به سایر کشورها بفرستد و سعی کند این تحریم غیرقانونی را به جهانیان بشناساند و از شهرهای مربوطه بخواهد که به ایران کمک کنند. لذا ما قابلیت فراوانی در دیپلماسی شهری داریم و من خواهش می کنم وزارت امور خارجه و مقامات دولت از آن استفاده کنند.

وی با بیان این که از ظرفیت خواهرخواندگی شهرها می توان در دیپلماسی شهری استفاده کرد، گفت: تهران با 27 شهر جهان ارتباط خواهرخوانندگی دارد و شهرهای ما می توانند با 100 شهر در جهان خواهرخوانده شوند تا بتوانند در حوزه تجهیزات شهری و مدیریت شهر فضای یک جانبه علیه ما را از بین ببرند. مدیریت شهری این آمادگی را دارد که در جهت تامین منافع کشور این حوزه را فعال کند و با ایجاد ارتباطات بین المللی در حوزه شهری راستا جدیدی را برای پیشبرد اهداف کشور بگشاید.

رییس شورای شهر تهران با بیان این که روز جهانی شهرها 31 اکتبر یا 11 آبان است و آن را می توان به عنوان رخداد دیپلماسی شهری دید به بحث هوشمندسازی در شهرها اشاره کرد و گفت: در حوزه هوشمندسازی در شهر تهران برنامه های ویژه ای آغاز شده که سامانه تهران من یکی از این محورهاست. البته متاسفانه در حوزه تاب آوری به خصوص افزایش مقاومت شهری در برابر سوانح و مدیریت بحران مثل زلزله و سیل احتیاج است که بیشتر توجه کنیم و اقدامات عملی در حوزه نوسازی بافت های فرسوده و مدیریت بحران داشته باشیم. در حوزه زیست پذیری شهری می توانیم از الگوی تی او دی در حمل و نقل عمومی و مدیریت پسماند استفاده کنیم و آن را سرلوحه فعالیت های شهری کنیم تا بتوانیم شهری زیست پذیر داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "درخواست محسن هاشمی از وزارت خارجه ، استفاده از دیپلماسی شهری برای مقابله با تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست محسن هاشمی از وزارت خارجه ، استفاده از دیپلماسی شهری برای مقابله با تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید