خبر خوش برای درمان عوارض قلبی بیماران سرطانی

به گزارش وبلاگ درگهان، عضو هیات علمی بیمارستان قلب شهید رجایی تهران، از اقدامات اجرا شده و دستاورد این بیمارستان برای درمان عوارض قلبی بیماران مبتلا به سرطان خبر داد.

خبر خوش برای درمان عوارض قلبی بیماران سرطانی

دکتر آذین علیزاده اصل در گفت وگو با وبلاگ درگهان، از راه اندازی مرکز تحقیقات کاردیوانکولوژی برای اولین بار در خاورمیانه در بیمارستان قلب شهید رجایی خبر داد و گفت: حدود چهار سال است که بحث کاردیوآنکولوژی را در حوزه کلینیک بیماران آغاز کردیم و به تدریج تعداد بیماران مان افزایش یافت. با افزایش استقبال از این حوزه جلسات متعددی با آنکولوژیست ها برگزار کردیم. باید توجه کرد که در آن زمان این رشته کاملا جدید بود و تقریبا همزمان با کشورهای پیشرفته استارت آن را زدیم. هرچند شرایط سخت بود، اما همکاران آنکولوژیست مشاهده کردند که انجام کاردیوآنکولوژی بسیار به نفع بیماران شان است و علائم و مرگ و میر قلبی بیماران کاهش یافت و در نتیجه از این رشته استقبال کردند.

وی اضافه کرد: بر همین اساس با افزایش تعداد بیماران، درخواست راه اندازی یک مرکز تحقیقات در حوزه کاردیوآنکولوژی ارائه دادیم. نهایتا دکتر نمکی با راه اندازی این مرکز موافقت کردند و در آبان ماه 1398، باحکم وزارت بهداشت این مرکز تحقیقات در بیمارستان قلب شهید رجایی راه اندازی شد. بنابراین ما شاخه درمانی و کلینیک کاردیوآنکولوژی را داشتیم و مرکز تحقیقات هم ایجاد شد.

علیزاده اصل با بیان اینکه پیش از راه اندازی مرکز تحقیقات، فلوشیپ کاردیوآنکولوژی را ایجاد کردیم و افرادی را پذیرش می کنیم تا در این حوزه آموزش ببینند و طی دوره ای شش ماهه که چهار ماه آن در بیمارستان شهید رجایی ارائه می شود و دو ماه آن در انستیتو کَنسِر برگزار می شود، آموزش هایی را به افراد ارائه می کنیم. همچنین کوریکولوم آموزشی 18 ماهه آن را برای فلوشیپی تدوین کرده ایم تا به یک دوره 18 ماهه فلوشیپی بدل شود. بنابراین شاخه درمان، پژوهش و آموزش کاردیوآنکولوژی را ایجاد کردیم و یک رشته شکل گرفت. این موضوع بسیار با ارزش است. زیرا می تواند به بیماران سرطانی که دچار عوارض قلبی می شوند، کمک زیادی کند.

وی با اشاره به بعد درمانی کاردیوآنکولوژی، گفت: بیمارانی که به سرطان مبتلا می شوند، هم خود بیماری سرطان و هم درمان های آن اعم از شیمی درمانی، رادیوتراپی و... تاثیرات قلبی بسکمک داشته و منجر به ضعف ماهیچه قلب، مسائل عروق قلب، بی نظمی در ریتم قلب و... می شود و مسائل عدیده ای را در قلب به وجود می آورد. بر این اساس ما در کاردیوآنکولوژی هم به نوعی از عوارض قلبی در بیماران سرطانی پیشگیری می کنیم و اگر هم عارضه ای ایجاد شود، به سرعت آن را درمان می کنیم. مشاهده شده که در بیماران سرطانی، مسائل و عوارض قلبی از علل شایع مرگ و میر محسوب می شود و حتی کیفیت زندگی بسیار پایینی را برای بیماران ایجاد می کنند. به همین دلیل این امکان ایجاد شد تا از این عوارض پیشگیری کند.

علیزاده اصل با بیان اینکه تاثیرات درمانی که از کاردیوآنکولوژی طی این سال ها در بیماران مان مشاهده کرده ایم، واقعا چشمگیر بوده است ، گفت: به عنوان مثال بیمارانی با ضعف شدید ماهیچه قلب مراجعه کرده اند، اما فرایند درمانی آنها را سریع آغاز می کنیم و نتایج بسیار خوبی گرفته ایم. حتی درباره بیمارانی که سرطان پستان دارند، ثابت شده است که اولین علت مرگ و میر آنها ناشی از عوارض قلبی است. بر همین اساس بود که این رشته در کل دنیا پا گرفت. از آنجایی که تاثیر این درمان در بیماران سرطانی بسیار بالاست، در حال حاضر نزدیک به 1000 بیمار در مرکز ما رجیستر شدند که به صورت مداوم مراجعه می کنند. وقتی این افراد را با کسانی که مراجعه نداشتند و فقط درمان سرطان را دریافت کرده اند، مقایسه می کنیم، شاهدیم که هم میزان مرگ و میر و هم عوارض قلبی عروقی در آنها به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات کاردیوآنکولوژی برای اولین بار در ایران و خاورمیانه در بیمارستان شهید رجایی راه اندازی شده است و اولین بار است که این رشته در بیمارستان قلب شهید رجایی ایجاد شده است.

علیزاده اصل درباره هزینه کاردیوآنکولوژی در بیمارستان قلب شهید رجایی، گفت: هزینه های این اقدام بسیار پایین بوده و تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. حتی هزینه های روتین بیمارستان را برای این بیماران به حد زیادی کاهش دادیم. بیماران سرطانی به صورت خاص و بدون نوبت و با هزینه های بسیار پایین در بیمارستان قلب شهید رجایی خدمت دریافت می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خبر خوش برای درمان عوارض قلبی بیماران سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای درمان عوارض قلبی بیماران سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید