خبرنگاران 13 اسکلت از آبراهه های تخت جمشید کشف شد

به گزارش وبلاگ درگهان، شیراز-خبرنگاران- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: در فصل سه و چهارم احیای آبراهه های تخت جمشید، بقایای استخوانی و اسکلت 13 انسان و حیوان کشف شد.

خبرنگاران 13 اسکلت از آبراهه های تخت جمشید کشف شد

بنا بر گزارش دریافتی شامگاه یکشنبه روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، حمید فدایی یکشنبه در این باره با اشاره به کشف اسکلت در حین بازسازی و احیای آبراهه های تخت جمشید گفت: این کشفیات در قالب برنامه کاوش و احیای آبراهه ها بوده است، مجاری این آبراهه ها گسترده و از لحاظ حجاری و مهندسی یک شگفتی محسوب می گردد.

او با بیان اینکه آبراهه ها در تخت جمشید برای راهنمایی آب های سطحی بوده است، گفت: این آبراهه ها در دوره های تاریخی پر شده بود و از زمانی که موسسه شرق شناسی کاوش را شروع کرد بخش هایی از آن پاکسازی شد، اما پس از آن تا دهه 80 به فراموشی سپرده شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه این پایگاه پاکسازی آبراهه ها را در چند فصل تعریف و در دستور کار قرار داد، اضافه نمود: علت اصلی برای بازسازی و احیای آبراهه ها این بود که کاخ ها آبگیر بودند و ممکن بود که به کاخ ها آسیب وارد گردد به همین دلیل برای حفظ کاخ ها احیای کانال آبراهه ها مجدد در دستور کار نهاده شد.

فدایی با تشریح جزئیات این کشف توضیح داد: در دروازه نیمه تمام که کاوش ها را به سمت حیاط صدستون لایروبی می کردیم به این بقایای اسکلتی برخوردیم که البته چرایی وجود این استخوان ها در این مکان، جای سوال است و مطالعات درباره این ها کامل نشده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه شاید در آینده بتوان جوابی درباره وجود این اسکلت ها پیدا کرد، گفت: در کاوش سال جاری، بقایای اسکلتی از حیوان نیز مشاهده شد که در هر صورت قدمت این ها قطعا تاریخی و مربوط به بعد از ساخت تخت جمشید است.

فدایی با بیان اینکه در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می گردد، توضیح داد: اینکه مربوط به دوره اسلامی یا پیش از اسلام باشد معین نیست و نکته جالب این است که این استخوان ها در ارتفاع دو متری از کف آبراهه ها قرار داشته پس معین است که در لایه های تاریخی بوده، اما تشخیص زمان آن هنوز معین نیست.

او با بیان اینکه این کشفیات یک سناریو است که در کنار آثار دیگر این مجموعه معنا پیدا می نماید، گفت: هدف اصلی احیای آبراهه ها بود که در حین انجام آن 13 اسکلت نیز کشف شد.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد حکومت کردند. مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 55 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 13 اسکلت از آبراهه های تخت جمشید کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 13 اسکلت از آبراهه های تخت جمشید کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید