حقایقی جالب از افسانه بنز و مرسدس

به گزارش وبلاگ درگهان، 37435، عددی است که احتمالا برای شما هیچ معنی خاصی ندارد، البته تا وقتی که ندانید با این شماره پنج رقمی یکی از مهم ترین اختراعات تاریخ بشر به ثبت رسیده است.

حقایقی جالب از افسانه بنز و مرسدس

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ درگهان، بیست ونهم ژانویه 1886میلادی وقتی مهندس و طراح موتور آلمانی کارل بنز، راهی دفتر ثبت اختراعات شد تا برخورداری از همه حقوق قانونی ماشین سه چرخ بنزین سوز خود را تضمین کند، هنوز آنقدر ها از نتیجه کارش راضی و مطمئن نبود، اما وجود دو رقیب سرسخت یعنی گوتلیب دایملر و ویلهلم میباخ و پیشرفت های آن ها در طراحی موتور های درون سوز چاره ای برای بنز باقی نمی گذاشت جز اینکه هرچه سریع تر اختراع خود را به شکلی قانونی ثبت کند. کارل بنز که دو روز پیش یعنی چهارم آوریل، نود و یکمین سالروز درگذشت او بود (چهارم آوریل 1929 در 84 سالگی) با این کار نام خود را به عنوان نخستین مخترع موتور بنزین سوز در تاریخ ماندگار کرد. او در سوم جولای همین سال با خودرو سه چرخ و بنزینی خود که از یک موتور تک سیلندر چهار زمانه بهره می برد در سطح شهر به حرکت درآمد و اختراعش را در معرض دید عموم قرار داد. بنز که نام محصول خود را Benz Patent Motorwagen گذاشته بود بین سال های 1886 تا 1893 میلادی، 25 دستگاه از این خودرو تولید کرد.

اما جدی ترین حرکت تبلیغاتی کارل بنز را برای شناساندن هرچه بهتر توانایی های خودرو بنزین سوز به مشتریان باید سفر 104 کیلومتری برتا بنز - همسر کارل- از شهر مانهایم به پفوردزهایم به شمار آورد؛ سفری که با 12 ساعت و 57 دقیقه، عنوان نخستین رانندگی طولانی مدت و سفر جاده ای جهان را از آنِ خود کرد و باعث شد نگاه مردم به این ارابه پُرسر و صدا کاملا عوض شود. کارل بنز با وجود داشتن رقبای جدی در این صنعت جدید به دنبال رقابت تجاری نبود و شاید درست به همین دلیل وقتی در سال 1926 پیشنهاد ادغام شرکتش یعنی بنز اند سی (تأسیس در 1883 میلادی) با کمپانی دایملر موتورن گیزلشافت (تأسیس در سال 1890 میلادی، توسط گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ) را دریافت کرد، بلافاصله آن را پذیرفت تا کمپانی دایملر بنز از دل آن متولد شود.

محصول تولیدی کمپانی جدید با نام مرسدس بنز وارد بازار خودرو آلمان و سپس اروپا و درنهایت جهان شد تا یکی از مشهورترین برند های تجاری جهان زاده شود. درباره استفاده از واژه مرسدس بنز برای نامیدن محصولات دایملر بنز باید گفت تا قبل از ادغام، کمپانی بنز خودرو های خود را با نام تجاری بنز وارد بازار می کرد و دایملر موتورن گیزلشافت نیز نام دختر امیل جلینک - سرمایه دار اتریشی و حامی مالی این کمپانی- یعنی مرسدس را روی محصولات خود می گذاشت. اما پس از ادغام با موافقت کارل بنز و ویلهلم مایباخ (گوتلیب دایملر در سال 1900 درگذشت) قرار شد ترکیبی از این دو اسم یعنی مرسدس بنز برای نامیدن خودرو های تولیدی کمپانی به کار برده شود.

منبع: شهروند

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "حقایقی جالب از افسانه بنز و مرسدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی جالب از افسانه بنز و مرسدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید