تکرار ناکامی شمشیربازی در دو اسلحه، فعلا یک طرف شمشیر می بُرد!

به گزارش وبلاگ درگهان، شمشیربازی ایران طی سال های گذشته به لطف عملکرد نمایندگانش در اسلحه سابر و درخشش آنها در میادین آسیایی و دنیای مختلف و به خصوص کسب سهمیه های متوالی برای بازی های المپیک صاحب صندلی قابل توجهی در دنیا شد.

تکرار ناکامی شمشیربازی در دو اسلحه، فعلا یک طرف شمشیر می بُرد!

تکرار ناکامی در اسلحه فلوره و اپه

این صندلی محکمتر شد وقتی که شمشیربازان اسلحه سابر از حضور در مجموع رقابت های گزینشی المپیک توکیو، نه تنها برای نخستین بار کسب سهمیه تیمی کردند بلکه خود را به عنوان مدعی مدال آوری در این دوره بازی ها هم مطرح کردند. این در حالی است که شمشیربازی ایران در دو اسلحه دیگر یعنی اپه و فلوره صندلی قابل استناد و توجهی در آسیا و دنیا ندارد و همین مسئله گویای فاصله زیاد میان شمشیربازان این دو اسلحه با اسلحه سابر است.

گواه این ادعا هم رقابت های زون آسیاست که با حضور 5 شمشیرباز ایرانی برگزار گردید اما بدون کسب حتی یک سهمیه توسط این شمشیربازان به سرانجام رسید. شمشیربازان ایران در این رقابت ها نه تنها در کسب سهمیه المپیک ناکام بودند بلکه در مجموع صندلی قابل توجهی را هم به دست نیاورند.

در جریان رقابت های زون آسیا که به میزبانی ازبکستان برگزار گردید شمشیربازانی مانند علیرضا ادهمی و نگین کافی (فلوره) در همان مرحله گروهی حذف شدند. در سرانجام هم ادهمی در میان 17 نفر پانزدهم شد و نگین کافی هم در میان 14 نفر در رده آخر ایستاد.

نجمه سازنچیان هم تا مرحله یک هشتم نهایی پیش رفت اما در نهایت در میان 11 بازیکن اسلحه سابر پنجم شد. بهترین عملکرد ایرانی ها در رقابت های زون آسیا برای پریا ماهرخ و محمد رضایی ثبت شد که تا مرحله یک چهارم نهایی اسلحه اپه پیش رفتند اما نتیجه قابل قبولی ثبت نشد جز صندلی هشتمی ماهرخ در میان 14 بازیکن وعنوان پنجمی رضایی در جدول 19 نفره.

یک بام و دو هوا بازی فدراسیون در حمایت از شمشیربازان؟

بدین ترتیب پرونده آخرین رقابت های گزینشی المپیک برای شمشیربازی ایران بدون سهمیه جدید و عملکرد قابل توجه بسته شد همین مسئله پرسش و ابهام همیشگی پیرامون فدراسیون شمشیربازی مبنی بر یک بام و دو هوا بازی این فدراسیون در عدم حمایت و توجه یکسان به ورزشکارانش در اسلحه های مختلف را یادآور شده است.

البته که فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید دارد که عملکرد متفاوت شمشیربازان یک کشور در اسلحه های مختلف فقط ویژه ایران نیست و خیلی از کشورها دچار آن هستند. ضمن اینکه وی می گوید برنامه های حمایتی از شمشیربازان اسلحه های فلوره و اپه چندسال است که در فدراسیون آغاز شده اما به خاطر زمان بَر بودن کار هنوز به نتیجه نرسیده است. باقرزاده در عین حال ابراز امیدواری کرد که برای المپیک 2024 فرانسه خبرهای خوبی از ورزشکاران این دو اسلحه داشته باشد.

ایران در اسلحه سابر سرآمد است، دیگر کشورها در اپه و فلوره

فضل الله باقرزاده تبادل نظر با وبلاگ درگهان را با پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه به نظر می رسد برنامه های حمایتی در فدراسیون برای هر سه اسلحه به طور یکسان اجرا نمی گردد و به همین دلیل همچنان شاهد ناکامی در دو اسلحه اپه و فلوره هستیم؟ آغاز کرد و گفت: ژاپنی ها در اسلحه فلوره قهرمان المپیک هستند اما شمشیربازان اسلحه سابر این کشور بازنده رقابت با ایران می شوند. قزاق ها در اسلحه اپه سرآمد آسیا هستند اما در دو اسلحه دیگر حرفی برای گفتن ندارند. در کل اصلا این طور نیست که یک کشور در هر سه اسلحه پیشرو و برتر از رقیبانش باشد. طبیعی است که استعدادها و توانمندی ها در کشورهای مختلف و در اسلحه های متفاوت فرق دارد.

موفقیت های امروز نتیجه اقدامات یک دهه پیش است

وی با اشاره به موفقیت های شمشیربازان اسلحه سابر در سال های اخیر اظهار داشت: شمشیربازی ایران در اسلحه سابر جزو بهترین های دنیا است چون از 10 - 9 سال پیش برنامه ریزی ویژه ای بر روی این اسلحه آغاز شد. استعدادها شناسایی شدند و برنامه های حمایتی به صورت متوالی پیگیری شد. اینگونه نبود که به واسطه چند ماه حمایت و توجه، مجتبی عابدینی در مسابقات دنیای مدال بگیرد یا بعد از دو دوره کسب سهمیه انفرادی بتوانیم برای المپیک سهمیه تیمی بگیریم. اگر امروز امثال مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی و... در شمشیر بازی دنیا آقایی می نمایند و بازیکنی مثل نیما زاهدی هم توانسته اخیرا به جمع 32 نفر برتر مسابقات دنیای برسد به خاطر برنامه چندساله است.

شمشیربازی زود بازده نیست

چرا چنین برنامه ای همزمان برای شمشیربازان اسلحه اپه و فلوره آغاز نشد تا امروز فاصله میان آنها با شمشیربازان اسلحه سابر تا این حد زیاد نباشد؟ رئیس فدراسیون شمشیربازی در پاسخ به این پرسش گفت: همانطور که گفتم شمشیربازی هر کشور در یک اسلحه مستعدتر است. زمانی در اسلحه سابر استعدادها شناسایی شدند و کار مستمر روی آنها و توانمندی های شان به موفقیت های امروز منجر شد. حالا هم پیگیر همین برنامه در دو اسلحه دیگر هستیم اما نباید انتظار نتیجه زودهنگام داشت چون برنامه ریزی در شمشیربازی زود بازده نیست. نتیجه گیری از اینگونه اقدامات زمان می برد.

شناسایی مستعدان در دو اسلحه فلوره و اپه

انجام استعدادیابی در میان شمشیربازان اسلحه های فلوره و اپه موضوع دیگری بود که فضل الله باقرزاده به آن اشاره داشت. وی در این زمینه گفت: شمشیربازان ما در ازبکستان جوان بودند. محمد رضایی که در اسلحه اپه شرکت داشت، ،18 ساله است و قهرمانی کشور را هم در کارنامه دارد.

وی ادامه داد: مدتی است که استعدادیابی را آغاز نموده ایم. بازیکنان جوانی هم که به ازبکستان اعزام شدند، نتیجه همین اقدام هستند. البته بخشی از نتیجه کار در ترکیب تیم های اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی (شهریورماه- ترکیه) معین می گردد. حالا برای نتیجه گیری زود است.

انتظار برای کسب سهمیه در ازبکستان بالا بود

رئیس فدراسیون شمشیربازی با تاکید دوباره بر اینکه استعدادیابی در این رشته اقدامی نیست که انتظار نتیجه گیری زودهنگام از آن داشت، اظهار داشت: در خصوص مسابقات زون آسیا کوشش کردیم تا نمایندگان مان با بهترین آمادگی راهی ازبکستان شوند. با وجود شرایط کرونایی که منجر به لغو خیلی از برنامه ها از جمله اردوهای مشترک شد، بازیکنان مان را در شرایط تمرینی خوبی قرار دادیم و حتی به رغم مسائل اقتصادی سنگین، اعزام به جام دنیای مصر را هم پیش از مسابقات ازبکستان را هم در برنامه قرار دادیم.

وی اضافه کرد: در کل به گونه ای اقدام شد که حداقل نتیجه را در تاشکند بگیریم اما نشد. شاید هم انتظار ما برای کسب سهمیه با توجه به شرایط دیگر کشورها بالا بود اما با برنامه هایی که اجرا شده و ادامه آن را در برنامه داریم قطعاً برای المپیک 2024 فرانسه خبرهای خوبی از اسلحه فلوره و اپه ایران خواهیم داشت و تا قبل از آن و برای بازی های آسیایی 2022 هم از حیث عملکرد و نتیجه شاهد درخشش ورزشکاران این دو اسلحه خواهیم بود.

برای المپیک فرانسه خبرهای خوشی خواهیم داشت

باقرزاده در بخش سرانجامی تبادل نظر با وبلاگ درگهان گفت: در راستای استعدادیابی انجام شده، اردوی شمشیربازان را به محض بازگشت آنها از ازبکستان ادامه می دهیم. آنها تا زمان بازی های کشورهای اسلامی کنار بهترین مربیان داخلی تمریناتشان را دنبال می نمایند و بعد از آن هم این فرایند ادامه خواهد داشت چون برنامه ما در خصوص اسلحه اپه و فلوره برای المپیک 2024 فرانسه است. برای این المپیک خبرهای خوشی خواهیم داشت. حتی قبل از آن و برای بازی های آسیایی 2022 هم امید زیادی به درخشش در اسلحه اپه و فلوره داریم البته در کنار حفظ موقعیت فعلی اسلحه سابر.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تکرار ناکامی شمشیربازی در دو اسلحه، فعلا یک طرف شمشیر می بُرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار ناکامی شمشیربازی در دو اسلحه، فعلا یک طرف شمشیر می بُرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید