اعتراض گسترده به تغییرات وسیع در لایحه دولت ، موازی کاری 8 دستگاه دولتی در فرآیند مجوز ها

به گزارش وبلاگ درگهان، اصرار مجلس بر تغییر ماهوی لایحه دولت با موضوع رفع نارسایی ها در امر واگذاریِ بنگاه های دولتی به بخش خصوصی نتیجه ای جز ایجاد موازی کاری میان وزارتخانه های مختلف و سازمان های دولتی با وزارت اقتصاد ندارد.

اعتراض گسترده به تغییرات وسیع در لایحه دولت ، موازی کاری 8 دستگاه دولتی در فرآیند مجوز ها

به گزارش گروه مالی وبلاگ درگهان، هیئت دولت در 19 اردیبهشت ماه سالجاری به منظور رفع ابهامات موجود در امر واگذاریِ بنگاه های دولتی به بخش خصوصی، لایحه ای تحت عنوان اصلاح مواد 20 الی 23 قانون برنامه سوم توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تنفیذی در ماده 30 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

لایحه دولت با هدف تقویت جایگاه هیئت داوری به منظور رسیدگی به اختلافات میان سازمان خصوصی سازی و بخش خصوصی، پس از آنکه در مجلس اعلام وصول گشت، به کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون های برنامه و بودجه، مالی و قضائی به عنوان کمیسیون های فرعی ارجاع شد.

در نهایت آنکه، این لایحه پس از حدود دو ماه بررسی توسط اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، دستخوش تغییرات اساسی قرار گرفت تا جاییکه که حتی مواد جدیدی برخلاف عنوان و محتوای لایحه پیشنهادی دولت به آن اضافه شد.

نقش هیئت مقررات زدایی در بهبود فرآیند صدور مجوز ها و راه اندازی درگاه ملی مجوز های کشور توسط هیئت مقررات زدایی از جمله مواردی بود که در کمال تعجب در طی فرآیند رسیدگی لایحه پیشنهادی دولت در مجلس، به عنوان مواد جدید در لایحه جا خوش کردند.

* تغییرات در لایحه ای که صدای همه را درآورد!

تغییرات گسترده در لایحه دولت به حدی بود که علاوه بر واکنش مرکز پژوهش های مجلس و مخالفت برخی نمایندگان، اعتراض وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهادی کشاورزی، ارتباطات وفناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان استخدامی و اداری را نیز به دنبال داشت.

*چرا بازوی پژوهشی مجلس مخالف گزارش کمیسیون حمایت از تولید است؟

به عنوان مثال، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش کارشناسی با وارد دانستن سه اشکال اساسی به مصوبه جدید کمیسیون ویژه حمایت از تولید، آورده است: اولاً؛ مصوبه جدید کمیسیون حمایت از تولید، فرآیند تصویب در دولت را طی نکرده و بخش های مهمی از دولت (به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت) با آن مخالف هستند. ثانیاً؛ متن مصوبه، هیئت مقررات زدایی را که باید کوچک و چابک باشد، بزرگ و سنگین کرده است. ثالثاً؛ متن مصوبه، مغایر اصول مختلفی از قانون اساسی است.

*تغییرات گسترده مجلس، لایحه ای دولت را به طرح تبدیل کرده است!

در این میان غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس در مخالفت با گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تاکید کرد: با اضافه شدن مواد 1 و 2 از سوی کمیسیون حمایت از تولید به لایحه دولت، در عمل این لایحه به طرح تبدیل شده و در واقع با اصل 74 قانون اساسی مغایرت دارد.

وی با اشاره به اینکه لایحه دولت با هدف مقابله با واگذاری های بی ضابطه بنگاه های دولتی، به مجلس ارسال شد، اضافه نمود: دولت پیشنهاد خود را در این لایحه منطبق بر ماده 3 اعلام کرده تا با تقویت نقش هیات داوری برای حل دعاوی میان سازمان خصوصی سازی و بخش خصوصی فساد موجود در واگذاری بنگاه های دولتی را کاهش دهد.

وی اضافه نمود: اگر نقش هیات مقررات زدایی در بهبود فضای کسب وکار با نقش هیات داوری در رسیدگی به دعاوی و اختلافات ناشی از واگذاری بنگاه های دولتی خَلط شود، به طور قطع هم فضای کسب وکار بهبود پیدا نمی کند و هم نقش هیات داوری در امر واگذاری ها بی خاصیت خواهد شد.

* تفاوت لایحه دولت با متنی که در مجلس نهایی شد از زمین تا آسمان است

از طرف دیگر نیز، محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون مالی با انتقاد از فرآیند رسیدگی به لایحه پیشنهادی دولت در کمیسیون ویژه حمایت از تولید در صحن علنی مجلس گفت: تفاوت عنوان و محتوایی لایحه دولت که به مجلس ارسال شده با آن چیزی که در کمیسیون حمایت از تولید نهایی شده، از زمین تا آسمان است.

وی اضافه نمود: دولت قرار بود با ارسال لایحه ای به مجلس اصلاحاتی در نظام داوری حاکم بر واگذاری بنگاه های دولتی انجام دهد در حالیکه گزارش نهایی شده توسط کمیسیون حمایت از تولید، به طور کلی هیچ تناسبی با ماهیت لایحه پیشنهادی دولت در حل مسائل مرتبط به هیئت داوری ندارد و اساساً موضوع جدیدی در دستور کار قرار گرفته که مسلماً این امر مغایر با اصل 74 قانون اساسی است.

این نماینده مجلس در ادامه شرح داد: ضمناًً راه اندازی سامانه مجوز ها که از سوی کمیسیون حمایت از تولید به لایحه پیشنهادی اضافه شده نیز برای دولت بار مالی داشته و مغایر اصل 75 قانون اساسی به حساب می آید.

پورابراهیمی با طرح این پیشنهاد که اگر دولت قصد اصلاح قانون هیات مقررات زدایی را دارد لایحه جدید تدوین کند، گفت: متاسفانه با توجه به عبارت درج شده در ماده 1، باید کلیه مجوز ها برای داروخانه ها، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی، بازرگانان، قرنطینه ها، پزشکان، دامداری ها، مرغ داری ها، واحد های پرورش شیلات، واحد های صنعتی، واحد های معدنی، بازرگانان، واحد های صنفی، واحد های تجارت الکترونیکی، شرکت های حمل ونقل بار جاده ای و ... در یک سامانه تجمیع شود و این به این معنا است که واحد های مورد اشاره در بالا علاوه بر طی کردن فرآیند صدور مجوز در پنجره واحد دستگاه تخصصی شان، باید یکبار هم در سامانه جدید مجوز ها فرآیند دریافت مجوز را انجام دهند.

*مغایرت مصوبه مجلس با 5 اصل از قانون اساسی

در ادامه مخالفت ها با گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید، بازوی پژوهشی مجلس در اواخر آبان ماه در دومین گزارش کارشناسی خود بار دیگر تاکید کرد: توسعه هیئت مقررات زدایی خلاف اصل شصتم (60) و یکصدوسی وهشتم (138) قانون اساسی است، تشکیل دبیرخانه هیات مقررات زدایی در وزارت اقتصاد بار مالی دارد و مغایر اصل هفتادوپنجم (75) قانون اساسی است و اجازه به هیئت برای اصلاح مقررات، مغایر با اصول پنجاه وهشتم (58) و هشتادوپنجم (85) قانون اساسی است.

* مهم ترین ایرادات فنی وارد بر مصوبه کمیسیون ویژه حمایت از تولید

پیش از این نیز برخی از اعضای هیئت دولت که در بالا به آن ها اشاره شد در نامه های جداگانه ای با موضوع ایرادات قانونی و ماهوی مصوبه کمیسیون ویژه حمایت از تولید اعتراض شان را به تغییرات در لایحه دولت اعلام کرده بودند.

برای نمونه در بخشی از نامه وزیر صنعت به معاونین حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری آمده است: تغییرات اعمالی که عمدتا مطابق نظر معاون محترم مالی وزارت امور اقتصاد و دارایی بوده و نظر سایر بخش های دولت در مورد آن اخذ نشده است، دارای ایراداتی است که تصویب آن موجب پیچیدگی فرآیند های صدور مجوز و همچنین تداخل در وظایف دستگاه های اجرایی خواهد شد.

در ادامه مهم ترین ایرادات وارد بر مصوبه کمیسیون ویژه حمایت از تولید که در نامه وزیر صنعت به آن ها اشاره شده به اختصار در جدول زیر آمده است.

* آیا باید منتظر موازی کاری دیگری در دستگاه های دولتی بود؟

گفتنی است حتی با وجود آنکه مخالفت های کارشناسی بسیاری از طرف دستگاه های دولتی و بازوی پژوهشی مجلس با مصوبه کمیسیون ویژه حمایت از تولید انجام شد، گویا قانونگذار توجهی به آن نداشته و لایحه پیشنهادی دولت را با آن همه تغییرات ماهوی در هفته گذشته تصویب و به شورای نگهبان ارسال کرده است. البته این اولین باری نیست که مجلس با قانونگذاری قابل تفسیر خود، موجب ایجاد تعارض منافع میان دستگاه های اجرایی می شود.

موازی کاری وزارت صنعت (سازمان توسعه تجارت) و وزارت اقتصاد (گمرک ایران) شاهد مثالی است که در سال های اخیر پاشنه آشیل مبارزه با قاچاق و شفاف سازی نظام تجاری کشور شده تا آنجایی که نارسایی ها میان این دو دستگاه دولتی، واکنش عالی ترین سطوح حاکمیت را هم به دنبال داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اعتراض گسترده به تغییرات وسیع در لایحه دولت ، موازی کاری 8 دستگاه دولتی در فرآیند مجوز ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض گسترده به تغییرات وسیع در لایحه دولت ، موازی کاری 8 دستگاه دولتی در فرآیند مجوز ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید