استرالیا همکاری نظامی با میانمار را متوقف کرد

به گزارش وبلاگ درگهان به نقل از خبرگزاری آناتولی، ماریس پین وزیر امور خارجه استرالیا گفت که اجرای توافق همکاری نظامی با میانمار را به دلیل برخورد خشونت آمیز ارتش این کشور با معترضین به کودتا متوقف نموده است.

استرالیا همکاری نظامی با میانمار را متوقف کرد

وزیر امور خارجه استرالیا همچنین گفت که از این پس یاری های انسانی به مسلمانان محروم در میانمار را توسط سازمان های مردم نهاد به دست نیازمندان خواهند رساند.

ارتش میانمار روز اول فوریه در پی بازداشت میو انیونت سخنگوی حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی، رهبر این حزب و وزیر خارجه این کشور با انتشار بیانیه ای گفت قدرت به مین آنگ هلینگ فرمانده ارتش منتقل شده است.

نظامیان در بیانیه ای ادعا کردند که این کودتا به علت عدم رسیدگی به تقلب در انتخابات 8 نوامبر 2020 انجام گرفته و کنترل کشور را تا یک سال آینده بر عهده گرفته اند.

این در حالی است که پیشتر نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار خواهان واکنش های جهانی علیه کودتا و سرکوب معترضان در این کشور شده بود.

بنا بر آمار سازمان ملل، تا به امروز بیش از 50 نفر طی این تظاهرات های اعتراضی جان خود را از دست داده اند که 38 تن از آن ها تنها در یک روز در هفته های گذشته کشته شدند.

سفیر میانمار در سازمان ملل نیز پیشتر بعد از آنکه خواهان انتها کودتا شد؛ از مقام خود برکنار شد.

به گزارش وبلاگ درگهان، از سوی دیگر دولت واشنگتن در مورد میانمار نیز مثل همواره برخوردی گزینشی با مسئله حقوق بشر دارد.

برای مثال تا پیش از براندازی دولت غیرنظامی میانمار که چشم خود را به روی نسل کشی سازمان یافته اقلیت مسلمانان روهینگیا بسته بود؛ هرگز شاهد موضع گیری قاطع آمریکا علیه این اقدام ضدبشری نبودیم. اگر هم در حال حاضر شاهد واکنشی از سوی واشنگتن هستیم، از بابت نگرانی است که درباره تأمین منافع خود در بخشی از منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استرالیا همکاری نظامی با میانمار را متوقف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا همکاری نظامی با میانمار را متوقف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید