اردوغان: دو نظامی ترکیه ای در لیبی کشته شدند، توافق برای نشست چهارجانبه ادلب وجود ندارد

به گزارش وبلاگ درگهان، رئیس جمهور ترکیه با تایید کشته شدن دو نظامی کشورش در جریان مداخله در بحران لیبی، مدعی شد آنها فقط برای آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی آنجا هستند.

اردوغان: دو نظامی ترکیه ای در لیبی کشته شدند، توافق برای نشست چهارجانبه ادلب وجود ندارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ درگهان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز (سه شنبه) اولین تلفات مداخله نظامی این کشور در بحران لیبی را تایید کرد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی اردوغان طی نشست خبری پیش از سفر به آذربایجان، گفت دو نظامی ترکیه ای طی هفته گذشته در جریان درگیری ها در لیبی کشته شدند.

وی با رد بعضی ابراز نگرانی ها از سوی کشورهای منطقه درباره مداخله نظامی ترکیه در لیبی، مدعی شد که نظامیان این کشور فقط برای آموزش و هماهنگی با نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در آنجا هستند.

اردوغان همچنین گفت روسیه به وسیله 2500 شبه نظامی گروه پیمانکاری واگنر در حال حمایت از خلیفه حفتر سرنموده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی است و از سوی دیگر امارات عربی متحده نیز از روس ها حمایت اقتصادی می نماید.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح، رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از صحبت هایش به موضوع تحولات اخیر استان ادلب در سوریه پرداخته و گفت: روسیه بیشترین حمایت را از رژیم [بشار] اسد دارد که شامل پوشش هوایی نیز می گردد.

اردوغان با بیان اینکه اجماع نظری بین ترکیه و روسیه برای برگزاری نشست چهار جانبه (با آلمان و فرانسه) حول موضوع ادلب وجود ندارد، شرح داد: هیأت روسی روز چهارشنبه به ترکیه می آید تا درباره ادلب صحبت کنیم.

بر این اساس، وی همچنین اضافه کرد که محتمل است روز پنجم مارس با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ملاقات و درباره نقشه راه ادلب رایزنی کند.

رئیس جمهور ترکیه پیش از این، در مخالفت با بعضی درخواست ها برای خروج از سوریه گفت: ما از ادلب عقب نشینی نمی کنیم تا زمانی که رژیم تهاجم به این استان را متوقف نکند. این تنها شرط برای توقف درگیری هاست. (جزئیات بیشتر)

بعد از گذشت یک ماه از موفقیت های ارتش سوریه در استان های حلب و ادلب که منجر به آزادسازی بیش از 700 کیلومتر مربع شد، ترکیه به عنوان کشوری که از امضاکنندگان توافقات آستانه و سوچی در خصوص سوریه بوده و حامی معارضان و گروه های مسلح به شمار می رود، برای جبران انتقاد از عدم حمایت های خود از معارضان به اصطلاح میانه رو، امروز در محور نَیرب (30 کیلومتری مرکز استان ادلب) دست به عملیاتی علیه ارتش سوریه زده است.

اخیراً بعد از موفقیت های ارتش سوریه، مقامات ترکیه از جمله شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ادامه پروپاگاندای خود تهدید به عملیات نظامی علیه ارتش سوریه در ادلب نموده است. روسیه به عنوان کشور ضامن توافقات آستانه و سوچی تأکید نموده است که عملیات های اخیر ارتش سوریه بعد از ناتوانی ترکیه در اجرای مفاد توافق سوچی بوده است و مسکو همچنان به حمایت های خود از دولت قانونی سوریه در جنگ علیه تروریسم ادامه می دهد.

گذشته از این، ترکیه و روسیه 2018 در نشست سوچی (شهری در ساحل شرقی دریای مدیترانه)، نیز به طور ویژه در خصوص استان ادلب به توافق رسیدند. ایجاد منطقه حائل برای اسکان افراد غیرنظامی و جداکردن تروریست ها از معارضان از جمله توافقات سوچی بود که ترکیه به عنوان رابط و حامی مخالفان دولت سوریه، تا به این لحظه اقدام به جداسازی مخالفان میانه رو از تروریست های حاضر در ادلب ننموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: دو نظامی ترکیه ای در لیبی کشته شدند، توافق برای نشست چهارجانبه ادلب وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: دو نظامی ترکیه ای در لیبی کشته شدند، توافق برای نشست چهارجانبه ادلب وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید